WordPress 2.5 z bliska

Zgodnie z obietnicą daną w jednym z ostatnich wpisów, po kilkunastu dniach testów stabilnej wersji, przyszedł czas na zaprezentowanie Wam nowości w WordPressie 2.5. Świeża wersja silnika nie jest mi obca ze względu na fakt, iż testowałem przed jej premierą buildy Release Candidate.

1. Odnowiony dashboard.

Panel administracyjny do wersji 2.3.3 był dość anachroniczny, jego wygląd daleki był od współczesnych standardów graficzno-użytkowych. Oto jak przedstawiał się na chwilę przed zainstalowaniem pierwszego buildu testowego:

Po aktualizacji do WordPressa 2.5 wygląda on następująco:

Jedno jest pewne: po godzinach spędzonych w nowym panelu człowiek nie będzie kończył pracy podminowany ;) Jest jaśniej (jakby ktoś chciał, można zmienić kolory na ciemne – nie polecam!), ogólnie milej dla oka. Większość podstron jest dość przyjaźnie zaprojektowana, aczkolwiek w pewnych miejscach (jak chociażby na głównej stronie dashboardu, widocznej powyżej) ktoś chyba zapomniał o sensownym zagospodarowaniu miejsca i strona wydaje się zbytnio rozjechana.

Jest jeszcze jeden ważny aspekt: panel administracyjny jest znacznie szybszy. Także część bloga przeznaczona dla Was powinna działać sprawniej (:

2. Automatyczna aktualizacja pluginów.

Według mnie jedną z największych bolączek poprzednich edycji WordPressa był aspekt pluginów i pojawiania się ich nowszych wersji. Wcześniej, chcąc zaktualizować dodatki, należało każdy pobrać, rozpakować i za pomocą któregoś z klientów FTP wgrać świeże pliki na serwer. Obecnie odbywa się to za pomocą jednego kliknięcia. Blog będzie stale „up-to-date”, nawet w chwilach gdy nie będę miał dostępu do swojego komputera (:

3. Zmiany w wgrywaniu plików & galerie.

Do tej pory pliki musiały być wgrywane pojedynczo (jeżeli chcieliśmy uploadować je przez panel administracyjny) lub należało się pofatygować do klienta FTP (co nie dla każdego było rzeczą łatwą i/lub oszczędzającą czas). Obecnie można dodawać wiele plików w jednej chwili. Status naszych „zmagań” z serwerem jest pokazywany na specjalnym pasku postępu. Ciężko to sobie wyobrazić, ale życie blogerów stało się znacznie prostsze ;)

Wgrane zdjęcia można skatalogować w specjalne galerie. Te, w prymitywny wręcz sposób, można wstawiać do notek i podstron. Wystarczy jedynie użyć taga [ gallery ]. Dodając do niego kolejne komendy, można wybrać wielkość, ilość kolumn i wiele tego typu ciekawostek.

4. Ulepszone zarządzanie.

Samo tworzenie notek stało się znacznie milsze. Sprawia to – prócz wspomnianego redesignu admina – nowa wersja edytora. Jest to edycja 3.0 silnika TinyMCE. Kto z tu obecnych miał przyjemność dodawać tagi w wczesniejszych edycjach WordPressa, przyzna, że było to dość bolesne przeżycie. Obecnie można je dość szybko usuwać lub też przeglądać pod które wpisy zostały przydzielone. Wbudowana w panel admina przeglądarka przeszukuje obecnie nie tylko posty, ale i podstrony.

5. Pozostałe nowości:

- możliwość dodawania własnych elementów (przez widgety i pluginy) do panelu administracyjnego;
- sprawdzanie siły dodawanego hasła;
- alert o edycji danego wpisu przez innego użytkownika (niezwykle istotne, gdy blog tworzony jest przez kilka osób);
- oraz wiele, wiele innych…

6. Podsumowanie.

WordPress 2.5 jest olbrzymim krokiem naprzód. Powyższe nowości to tak naprawdę wierzchołek góry lodowej, jako że autorzy silnika wprowadzili tysiące niewidocznych dla oka usprawnień. Jest milej dla oka, szybciej, a przede wszystkim bezpieczniej. Zachęcam każdego do przestawienia się na najświęższą wersję. Edycja 2.6 pojawi się najwcześniej w sierpniu, a wydaje mi się, że oczekiwanie na 2.5.1 nie ma sensu. Wszystko działa – a na pewno działało do momentu pisania notki – tak jak należy.

Gorąco polecam! :)

Jedna myśl nt. „WordPress 2.5 z bliska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Spam Protection by WP-SpamFree