Wielka Orkiestra Świątecznych Priorytetów

Wielka Orkiestra Świątecznych Priorytetów

Dziś nastał jeden z moich ulubionych dni w roku. Oto po raz kolejny, już siedemnasty, gra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. I nie, nie mam nic przeciwko samej imprezie. Ba, jestem całym sercem za nią.

Bawi mnie co innego. Postawa Kościoła. Już w dzieciństwie, a więc kilkanaście lat temu dziwiło mnie to, że tak wielka instytucja nawet raz w roku nie potrafi nie działać samolubnie. Zastanawiam się, czy będzie mi dane usłyszeć kiedykolwiek „dzisiejsza taca przeznaczona jest na potrzeby WOŚPu”…

Wolontariusze marzną, tracą zdrowie by zbierać pieniądze. A starsi ludzie, spaczeni pewnym radyjkem, zachowują się jak dzieci, byle tylko przeszkodzić, uprzykrzyć im życie. Katolicyzm jest ponoć religią pełną miłości do bliźniego. A tymczasem mam wrażenie, że dla księży ważne są tylko chwile narodzenia (kasa za chrzest), komunii i bierzmowania (a to jakieś obrazeczki, książeczki i inne pierdoły się wciśnie), ślubu i pogrzebu (bo i to darmowe nie może być). Aha… no i nienarodzone płody…

Kto by się przejmował dziećmi z nowotworami? Lepiej jest po raz kolejny zbierać na witraże w nowej kaplicy czy zmianę koloru dachu na plebanii. Przecież bez tego żyć nie można…

9 myśli nt. „Wielka Orkiestra Świątecznych Priorytetów

 1. Kościół to instytucja. Nic więcej. Ja już dawno porzuciłam wiarę na rzecz księży. Jeśli wierzę, to w sobie, „w Czesiu” ;) i na pewno nie w te wyczesane budynki, bo nie o to w tym chodzi… Modlić mogę się i w starej, drewnianej kapliczce…

 2. hmm.. po przeczytaniu przypomniała mi się sytuacja w momencie kiedy zmarznięta i głodna stałam przed kościołem zbierając na WOŚP ( oczywiście ludzie pozytywnie podeszli do sprawy) ksiądz wyprosił SPOD kościoła..

 3. nie oszukujmy się, kościół pragnie zbierać ‚datki’ na własną rękę, zawsze coś się z tego im dostanie.. a tutaj WOŚP robi im konkurencję..
  przykra jest ta hipokryzja katolicka, oj bardzo.

 4. Powiem tak, z ostatnich doniesień mogliśmy zauważyć, że nawet artyści śpiewający dla orkiestry nie byli tacy fajni. O co chodzi, a mianowicie chodzi o fakt, iż ponoć za swój występ chcieli dosyć spore honoraria (np. Szymon Wydra – 30 tysięcy lub De Mono – 22 tysiące) Śmieszne też wydaje się zamieszanie związane z TVP2, które obcięło czas antenowy Orkiestry do około 4 godzin (czy nawet mniej)

  Nie zapomniane też jest, jak swego czasu z grupą karate Kyokushin z liceum im. Batalionu Zośka przy ulicy Garbińskiego robiliśmy pokaz. W trakcie pokazu jakiś starszy pan krzyknął do nas, żebyśmy się nie ośmieszali i nie brali udziału w zbiórce pieniędzy dla „żyda”. Cóż, dopóki nie zmieni się mentalność ludzi, dalej będą problemy ze zbiórką pieniędzy na coś tak wspaniałego jak Orkiestra.

 5. Ech. Miałem tego nie mówić, ale powiem. Wszystkim tak źle, wszystkim ten kościół przeszkadza, to może by wreszcie coś z tym zrobić… był projekt społeczny na 3 króli, czemu nie może być w sprawie rozwiązania konkordatu? Potem można by połowe tych bud na supermarkety, przedszkola, muzea czy cokolwiek potrzebnego przerobić i byłby świnty spokój. Ale ni, bo kościołów się pozbywać nie wypada, bo to tylko księża są źli itd… pierdu pierdu.

  Kiedyś bawiło mnie takie krzyczenie „to złe, tamto złe, ci fe, a ci jeszcze bardziej fe” tylko po co? krytykujemy pozostając bezproduktywnymi. to nic nie zmienia. wygonili cię spod kościoła? wejdź do środka, niech cię ksiądz wygoni przy ludziach… ciekawe co oni na to.

 6. Dlatego jedyną religią jaką krytykuję jest właśnie katolicyzm, i to tylko ze względu na chciwość kleru. Dodam, że jestem niewierzący, ale z szacunkiem do założeń, zasad itp. każdej religii, jedynie nie rozumiem potrzeby wiary, ale mi nie przeszkadza sam fakt istnienia religii czy wyznawanie jakiejś. Jedynie katolicyzm mi działa na nerwy z tą fałszywością.

 7. Co do WOŚP’u to ja wypowiem się tak. Owsiak gada i gada, że cały dochód z tej zbiórki przeznaczany jest na chore dzieci itd. itd. No to skąd on do jasnej, ciasnej ma kasę na prąd na te wszystkie estrady, skąd ma kasę, na przystanek Woodstock, skąd ma kasę na podróż wszystkich artystów. Bo wydaje mi się, że z własnej kieszeni to on tego nie płaci, a więc skąd? Z tych datków, które ludzie dają, rzekomo na dzieci.
  jeszcze warto zauważyć, że WOŚP ze wsparciem mediów ma gdzies koło 10 milionów rocznie. A Caritas, bez żadnego wsparcia wydaje na celę charytatywne ponad 100 milionów złotych.

 8. Na pewno Caritas w ciągu roku wydaje dużo więcej pieniędzy na cele charytatywne, tylko o tym mówi się mniej, bo nie jest to już takie medialne. Czy 100 milionów, tego nie wiem, przydałyby się jakieś konkretniejsze liczby. Poza tym o ile się nie mylę Woodstock jest organizowany za pieniądze zebrane przez WOŚP jako podziękowanie za zaangażowanie się w akcję, czyż tak?

  Oczywiście trudno nie wrzucić choćby złotówki, gdy cel jest tak szlachetny, choć wiadomo, że dużo z tych pieniędzy nie trafi do potrzebujących. Ja osobiście nie lubię osoby Jurka Owsiaka, jego idiotycznego hasła „róbta co chceta” i formy, w jakiej robi z siebie idiotę. Jednak wspieram.

  Druga sprawa to to, że żyjemy w socjalizmie. Co to oznacza? Gdybyśmy mieli prywatną służbę zdrowia (nie szpitale – służbę zdrowia, tj. brak Ministerstwa Zdrowia i całej tej biurokracji czy złodziei, jak kto woli), to takie akcje byłyby zupełnie normalnym odruchem, bo czy leczenie finansujemy z podatków czy organizujemy zbiórki – i tak, i tak idzie to z naszej kieszeni. Pomagać sobie trzeba, bo jedna rodzina nie jest w stanie zapłacić za kosztowne operacje, czy to w kapitalizmie, czy w socjalizmie.

  Moje obawy dotyczą jednak tego, że ile Owsiak pomoże – tyle Ministerstwo odejmie po prostu od przyszłorocznych wydatków na tego typu cele. „Skoro ktoś prywatny robi to za nas, to my przeznaczmy te pieniądze na inne cele, bo i tak budżet ledwo się trzyma kupy”. Więc summa summarum wychodzi na zero, zostaje tylko nadzieja, że ileś groszy z tej złotówki komuś ostatecznie pomoże.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Spam Protection by WP-SpamFree